Fıtık, karın duvarı veya kasık bölgesindeki bir zayıflıktan karın içi organların dışarı doğru yer değiştirmesidir. Karında özellikle zayıf bölgeler olarak kabul edilen kasık ve göbek bölgesinde meydana gelirler. Genellikle hastalar fıtık bölgesinde özellikle hapşırma, ıkınma ve öksürmek gibi karnın kasıldığı hareketlerle artan ağrı ve şişlik şikayeti ile başvururlar. Halk arasında düşünülenin aksine fıtık bölgesi büyüdükçe ağrı azalır. şişlik hastalar tarafından saptanır ve elle geri itilebilir.

Kasık fıtıkları özellikle ileri yaş erkeklerde sık görülür. Öksürüğe neden olan akciğer hastalıkları (KOAH, bronşit gibi), prostat büyümesine bağlı ıkınarak işeme, kabızlığa bağlı ileri derecede ıkanarak gaita büyük abdeste çıkmak, ağır yük kaldırmak şişmanlık gibi faktörler fıtık oluşumuna veya küçük olan fıtığın büyümesine yol açabilirler.

Sağ Kasık fıtığı

sagfitik

 

Genel olarak tüm karın bölgesi fıtıklarının (kasık, göbek) tek tedavisi ameliyattır. Halk arasında kasık bağı olarak bilinen kasık korseleri kısa dönemde kısmi bir rahatlama sağlamakla birlikte gerçekte tedavi edici hiçbir fonksiyonu bulunmamaktadır. Aksine bu bölgeyi zayıflatıp fıtığın daha da büyümesine neden olurlar.

image002

image004

İki tür ameliyat yöntemi mevcuttur. Açık ve Laparoskopik yöntemlerin her ikisi de hastanın ihtiyacına göre belirlenip deneyimli cerrahlar tarafından güvenle uygulanabilir. Fıtık ameliyatlarında önemli noktalar: tekrar nüks etmeyen, kısa zamanda ve problemsiz bir şekilde hastanın günlük yaşantısına dönmesini sağlayacak, özellikle hastanın cinsel fonksiyonlarına zarar vermeyecek bir yöntemle ameliyatın gerçekleştirilmiş olmasıdır.

Fıtığın nüks etmemesi için hastanın operasyonu gerçekleştiren cerrahının önerilerine eksiksiz olarak uyması yanında, öksürükten korumak için sigara gibi alışkanlıklarını bırakması, kabız kalmamak için bol sebze ve meyve tüketmesi, ağır kaldırmamaya özen göstermesi gereklidir.

image007